Geocoin & Travel bug


geocoin-nahled Asi se vám již někdy stalo, že jste v kešce našli nějaký ten Travel bug či Geocoin a nevěděli jste co to je. Tyto věci nejsou na výměnu, ale přesto jsou velmi pěkné spestření geocachingu. V tomto článku vám přiblížím o co se jedná.

Travel bug

První z ”putovních” předmětů – Travel bug. K destičce s unikátním kódem je řetízkem přidělán nějaký předmet – hračka, přívěšek apod. Destičky si geocacheři kupují např. na www.geocachingshop.cz a pak k nim přidají svůj vlastní předmět, zaregistrují a přes nějakou cache vypustí do světa.

Geocoin

Obliba geocoinů vzrostla až v poslední době. Každý si opět může zakoupit nějaký svůj coin a nechat ho putovat po keškách. Coin poznáte jednoznačně podle nápisu Trackable on www.geocaching.com, který následuje unikátní kód. Geocoiny jsou nejčastěji jednobarevné nebo vícebarevné mince, ale můžou mít i jinou podobu (různé destičky, podobu klíče, . . . jsou jich stovky). Neobvyklým putovnim předmětem je i tzv. JEEP – malé autíčko (žluté, bílé nebo zelené) s visačkou podobnou jako mají TB. Geocoiny a TB si můžete kupovat v různých internetových obchodech. Jeden geocoin stojí zhruba 200–300 Kč. Po vypuštění je stále majetkem svého ”ownera”, tedy geocachera, který jej zaregistroval. Proto si jej nenechávejte, když ho naleznete v keši ! Řádně zalogujte svůj nález a pošlete ho při nejbližší vhodné příležitosti dál – do další cache. Odměnou Vám bude nová ikonka v sekci TRACKABLES ve Vašem profilu na http://www.geocaching.com a v neposlední řadě také vděk majitele. Některé GC a TB mohou mít v listingu (jejich domácí stránce, která je podobná stránkám jednotlivých kešek) nějakou prosbu, cíl nebo něco podobného. Například některé TB chtějí do kešek s nějakou tématikou, nechtějí do nějaké konkrétní země apod. Respektujte tyto přání, prosím. Nezapomeňte, že owner je majitelem a proto si může ”diktovat” podmínky.

travelbug-large-nahled

Jak se chovat při nálezu

Jestliže někde naleznete, dostanete, objevíte nějaký putovní předmět (tedy TB, GC nebo JEEP), máte několik možností, jak se zachovat. Pojďme si je projít:

• V prvé řadě nemusíte dělat nic. Nechte ho ležet tam kde je a nevšímejte si ho.
• Vezmete si ho s sebou z nějaké cache. Potom je tedy nutné ho zalogovat na http://www.geocaching.com. Logování probíhá následujícím způsobem:

  • Zalogujte si kešku, kterou jste našli.
  • V listingu kešky v pravo nahoře je okénko inventory, zde by měl být TB nebo GC,

který jste našli Vy. (Pokud není, počkejte par dní, než ho tam předchozí geocacher dologuje.)

  • Klikněte v tomto okénku na TB nebo Gc, který jste našli (může jich tam být víc).
  • Dostáváte se do listingu příslušného putovního předmětu, zde klikněte na Found It?

Log it! v rámečku Travel Bug Options opět v pravo nahoře.

  • V první nabídce (–Select one–) vyberte možnost Retrieve from . . .. Doplňte datum

nálezu a opište kód z TB nebo z GC (jako důkaz, že jste ho skutečně našli). Dále napište krátkou poznámku (nejlépe v angličtině) a stiskněte SUBMIT LOG ENTRY.

  • Nyní máte GC nebo TB Vy a je to řádně zalogováno !

    • Další z možností v nabídce (–Select one–) je možnost Grab it from somewhere else

Tato možnost je vhodná, když předmět je někde jinde, než by měl být. Jestliže tedy najdete v kešce TB nebo GC a není během několika dnů zalogován do cache, kde jste ho našli použijte vyhledávač na http://www.geocaching.com/track. Zde mužete dohledat příslušný předmět pomocí jeho kódu a pak ”grabnout” do své hrsti z nějaké cache nebo od nějakého cachera. Tuto možnost ale využijte až jako nouzovou (kupř. někdo nemá internet doma a TB umístí v pátek cestou z práce a dologuje až v pondělí). Jestliže Vám ale někdo předmět dá osobně, nerozpakujte se a zvolte tuto možnost (Grab from current holder: jméno) ! • Další možností je předmět pouze ”objevit” (–Select one– = Discovered it). Zvolte tuto možnost v případě, že Vám TB, GC někdo pouze ukáže a nechá opsat kód nebo když předmět naleznete v kešce a z nějakého důvodu jej nechcete brát s sebou (nemáte kapsu:), nebo nemůžete splnit cíl TB, který může být napsan na papírku, který je k němu přidělán apod. ). Když ho zalogujete, dáte majiteli najevo, že je na svém místě, a ”vylepšíte” své statistiky. Poslední z možností je write note. Tato funkce pouze umístí Váš text do listingu před- mětu, ale nemá žádný další důsledek. Možnosti použití jsou například tyto:

Další možnosti

– Máte předmět již zalogován a chystáte se na nějakou cestu, pak napište: ”Nevadí, že coin vezmu a umístím do nějaké cache v Mongolsku ???” Autor Vás rovněž poznámkou nebo emailem pošle k čertu nebo Vám popřeje šťastnou cestu i s GC.
– Jiné možnosti – ”Taky bych chtěl mít takový pěkný geocoin !”, . . .

Logování po umístění

Zalogovat umístění putovního předmětu do nějaké cache je velmi snadné. Při logování nálezu kešky prostě označíte vložený předmět (viz obr. 3). Pokud ho někomu dáte do ruky, zmizí z Vašeho inventáře sám.

Něco jste zde nenalezli?

Další informace naleznete zde:
http://www.geocaching.cz
http://www.geocaching.com
http://wiki.geocaching.com
• nebo v diskuzích na http://www.geocaching.cz/fora.aspx

Za článek děkuji serveru: www.geocaching.cz


««« Předchozí text: Chyť nás, když to dokážeš Následující text: Nikam nevedoucí most Štěrboholy »»»
datum Čtvrtek 7. 10. 2010, 15.35 | pravidla | Autor: Opicakuz

comments powered by Disqus