Kanalizace #1 - Bezpečnost


Vícedílný seriál o kanalizaci všeobecně bude nepravidelně vycházet na našem webu. Kanalizaci máme rádi. Milujeme prolézání kdejakých tunelů, trubek, rour, temných prostorů, šachet, kanálů. Baví nás brodit se ve sračkách (pardon za to slovo, ale občas) to je fakt humáč), prolézat okolo zurčících čůrků pod nohama, lézt několik set metrů tak shrbení, že nás potom týden bolí celé tělo. Sundavat každou chvíli toaleťák z nohy, kam se nám namotal, každou chvíli se bát, že z postraní roury vyšplíchnou fekálie a někdo z nás bude ten nešťastník. Ten zážitek je neocenitelný!

Je tu ale pár zásad, které je nezbytné dodržet. Bezpečnost je věc, která se zrovna na tomto místě podceňovat nemá. Přinášíme vám seřazené bezpečnostní pokyny od nejdůležitějších po méně důležité, avšak stále neopomenutelné.

Kdy tam nelézt

Důležitost: 98%
imgp4177-nahled
Naléháme na vás! Nechoďte do kanálů pokud máte na těle otevřenou ránu. A tím se myslí a oděrka nebo třeba kousnutí do tváře spojené s krvácením. Je totiž dost možné, že chytnete nějakou potkaní nemoc či jinou chorobu virového původu. Tohle je věc, kterou není radno podceňovat, protože to pak má hodně ošklivé následky. Mimochodem, potkaní nemoc se chytá z potkaních výkalů. Chcete mít potkaní hovínka v krvi?!
Také tam nechoďte, když vám selský rozum zařazuje zpátečku. Na rovinu: vykašlete se na tu keš. A i když tam není keška, zážitek bude jindy. Když má prudce pršet nebo vás bolí hlava, je blbost se k tomu kanálu vůbec přibližovat, aby vás to nezlákalo.

Kamarád

Důležitost: 95%
Prostě tam nelezte sami! 1é metrů nikomu neublíží, ale víc už je fakt debilní nápad. Taky vždycky někomu dejte vědět kam jdete. Pokud se dlouho nevrátíte, on bude ten, kdo sežene pomoc. Pokud nebude jiné zbytí, bude volat číslo 112.

Nákres aneb kudy kam

Důležitost: 80%
Pokud se ztratíte, snažte se najít východ z kanálu. Pokud žádný poklop nepůjde otevřít a vy nebudete pořádně vědět kde jste, dostaňte se na místo, kde je mobilní signál (pod poklopem by měl být) a zavolejte někomu, komu vysvětlíte co se stalo. Uveďte nejpotřebnější informace (kudy jste vlezli, jak dlouho vám bloudění trvalo, kolik vás tam je.

Potkan v kanále

Světlo

Důležitost: 75%
Každému asi dojde, že bez světla se moc daleko nedostane. Ale vězte, že není dobré si s sebou vzít maličkou ruční baterku se skoro vybitou baterií. Doporučuje mít dva na sobě nezávislé zdroje světla. Dobře, když kanál vede jen rovně a bez odboček, ven se dostanete i bez světla, ale opravdu to není nic příjemného. Pokud vám baterka zhasne a nemáte jinou, jděte pomalu. Tak, abyste alespoň po zvuku poznali nebezpečí (poslouchejte tekoucí vodu).

Hadry na sebe

Důležitost: 50%
imgp4113-nahled
Doporučujeme si do kanálu vzít nějaké staré oblečení. Dobré jsou třeba montérky, rukavice a holiny. Také je vhodná pokrývka hlavy (kšiltovka, malířský klobouček),…). Po návštěvě kanálu nebudete zářit čistotou a budete muset použít superskvělý sprchový gel a deodorant (jo a taky Lanzu bílou nebo Vaniš). Ale co je přednější: Chrání vás před těmi hnusnými věcmi v kanále. Jako, sami tam chodíme v roztrhaných botách, kraťasech a nic se nestalo. Na ty odřeniny si ale dáváme pozor. Samozřejmě si bereme rukavice a po výlezu použijeme desinfekční gel. A hned jak se dostaneme domů, jdeme do vany.

Chuťovka

Oxid uhličitý

Důležitost: 25%
V kanálu se mohou hromadit plyny, což nemusí dopadnout dobře. Většinou jsou stoky projektovány tak, aby větraly, ale stejně je v nich občas „dusno“. Pokud cítíte průvan, je všechno OK – kanál větrá. Pokud je ale těžký vzduch, je zde riziko nahromaděného CO2. Jak to poznat? Vezměte si sirky a svíčku. Pkud svíčka bude hořet, je vše v pořádku. Pokud nevydrží zapálená, zdrhejte. Plamen nejspíše přidusil oxid uhličitý.

Hrozba kolemjdoucích

Důležitost: 15% Než vlezete do kanálu, rozhlédněte se kolem sebe. Pokud bude v okolí někdo cizí, počkejte až odejde. Jednak může zavolat policii, protože vstup do kanálů je oficiálně zakázaný, jednak by se mohl také pokusit vydat se zkoumat kanály. Neohrozilo by vás to, ale jeho na, protože tento článek nečetl…

No a to je z oblasti bezpečnosti vše. ;)


««« Předchozí text: Páteční odpoledne u Klínce Následující text: Ranní eventy 29.2 »»»
datum Středa 28. 03. 2012, 10.57 | Info, Jak na to | Autor: Opicakuz

comments powered by Disqus